Урок 8
Дата
Географія 6
Тема: Правила
відліку географічної широти і довготи. Географічні координати свого населеного
пункту.
Мета:Узагальнити
й систематизувати знання з визначення географічних координат; сприяти розвитку
логічного мислення, розвивати пізнавальний інтерес, вміння і навички роботи в
групі, здібності до аналізу, самостійності в пошуку необхідної інформації;
реалізувати аспекти естетичного, патріотичного виховання, взаємодопомогу.
Тип уроку:
закріплення знань
Форма проведення:
урок-змагання
Обладнання: Фізична
карта світу, фізична карта України, фізичні карти Чернігівської області, атласи,
глобус, контурні карти, підручники, роздатковий матеріал, мультимедійна
презентація, технічні засоби навчання, кольорові олівці.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Давньокитайська
мудрість твердить:
Скажи
мені – і я забуду.
Покажи
мені – і я запам’ятаю.
Дай
мені діяти самому – і я навчуся.(слайд 1)
Тож
сьогодні на уроці ми з вами будемо діяти, щоб краще навчитися, запам’ятати
і не забути.
Навчатися
ми будемо працюючи в групах. Нагадайте мені основні правила роботи в групі: прислухайся,
допомагай, підтримуй.
ІІІ. Основна
частина.
1. Етап
теоретичний
Прийом
«Незакінчене речення»
Що
ж ми знаємо про своїх суперників: паралелі про меридіани, а меридіани про
паралелі. Кожній групі потрібно доповнити речення в декількох варіантах.
Меридіани мають таке речення «Паралелі – це….», а паралелі – «Меридіани –
це….». Почнемо з І групи, якщо суперники вагаються можна допомагати.
Меридіан – це….
v
Латиною означає «полуденна лінія» - це
найкоротша лінія, умовно проведена на поверхні Землі до Північного і Південного
полюсів.
v
Початковий або нульовий меридіан обраний
умовно і проходить через Грінвіцьку обсерваторію, що розміщена в Англії
неподалік Лондона.
v
Усі меридіани мають однакову довжину.
v
Показують напрямок північ-південь.
Паралелі – це…




Дуже добре знаємо своїх суперників. Тепер
пригадайте, що ми визначаємо за паралелями і меридіанами (географічну довготу і
широту). Тож перевіримо, що знаємо про себе.
Паралелі
відповідають, що таке географічна широта, а меридіани – географічна довгота.
Географічна
широта – це….




Географічна
довгота – це…
v
Величина дуги паралелі від початкового
меридіана до заданої точки.
v
Усі точки розташовані на схід від
нульового меридіана, мають східну довготу (сх..д.)
v
Усі точки, розташовані на захід від
нульового меридіана, мають західну довготу (зх..д.)
v
Вимірюється до 180°.
Пригадали
вивчений матеріал, а тепер трішки його систематизуємо.
Прийом «Інтелектуальна розминка»
1.
Є найдовша, найтовстіша,
А
до полюсів – скромніша.
Зменшується
довжина –
Кільця
бачимо сповна (Паралелі)
2.
Я північна і південна,
Знають
учні достеменно.
90
– більш нема.
Називаюсь…(широта).
3.
Це півкола, їх багато,
Важко
їх порахувати.
Однакові
всі брати
З’єднують два полюси (меридіани)
4.
я є західна і східна,
Нульовий
початок видно.
Як
найбільше, що було,
180
число. (географічна довгота)
5.
Буваю я південна і північна,
Це
наукова істина одвічна.
Ще
від екватора вам треба завжди йти,
щоб
мене на карті віднайти (географічна
широта)
6.
Сигнал «SOS» звучить в ефірі:
«На
борту в нас потерпілі!»
Щоб
їх всіх порятувати,
Що
потрібно визначати? (географічні
координати)
2. Етап
пошуковий.
Теорію
ми знаємо, а як справи з практикою зараз дізнаємось. Кожній команді потрібно
знайти географічний об’єкт за його координатами (слайд 2). Завдань декілька тому
для швидкості раджу розподілити кожному учаснику по завданню, капітан контролює
виконання і надає допомогу при виникненні труднощів, а токож
оцінює роботу своєї команди. На столі у вас лежать пам’ятки як визначати географічні координати.
Прийом «Картографічний практикум»
«Паралелі»
|
«Меридіани»
|
1. Знайди скарб за координатами
|
|
14° пн.ш.
75° зх.д. (Карибське море)
|
14° пн.ш.
65° сх.д. (Аравійське море)
|
2. Телеграма. Страшна епідемія,
надішліть літак. Координати:
|
|
18° пд.ш.
110° сх.д.
(
о. Ява)
|
15° пд.ш.
48° зх.д.
(Бразильське
плоскогір’я)
|
3. Незвичні острови
|
|
Біля
узбережжя цього острова дістають перлини. Що це за острів? Координати: 8° пн.ш.
80° сх.д.
(Шрі-Ланка)
|
На
цьому острові водяться мишачі лемури. Довжина їхнього тіла – 13 см. . Що це
за острів? Координати: 19° пд.ш. 47° сх.д. (Мадагаскар)
|
4. Водоспади
|
|
В
1896 року англійський мандрівник Девід Лівінгстон здійснив чудове відкриття в
точці 18° пд.ш.
26° сх.д.
Що це за відкриття? (вдсп. Вікторія)
|
Найвищий
водоспад у світі. Його координати 6° пн.ш. 63° зх.д. Яка його назва? (Анхель)
|
5. Озера
|
|
Найглибше
озеро світу розташоване за кординатами: 53° пн.ш. 108° сх.д.
Яка його назва? (Байкал)
|
Друге
за глибиною прісноводне озеро світу. Координати: 5° пд.ш. 30° сх.д.
(Таньганьїка)
|
(Підчас
перевірки всі об’єкти показуються на карті світу.)
Прийом «Проблемний пошук»
Визначити географічні координати
заданого об’єкту.(слайд 5 - 9)
1.
Відомий мандрівник висадився на березі острова Нова Гвінея, де мешкали
представники екваторіальної раси – папуаси. Як звали цього мандрівника і які
координати острова? (Міклухо Маклай, 5° пд.ш.
146° сх.д.)
2.
Це місто столиця європейської держави. Через нього протікає річка Сена. Його
вважають містом законодавства мод і закоханих. Що це за місто і які його
координати? (Париж, 49°пн.ш. 2°
сх.д. )
3.
Європейська держава – наша Батьківщина. Яка ж столиця цієї держави і які
координати ця столиця має? ( Київ, 51° пн.ш.
31° сх.д)
4.
В якій області ми з вами живемо і яке місто є його центром? Які його
координати? (Чернігів, 51° 30 пн..ш. 31° 18 сх..д.)
5.
Визначте географічні координати нашого районного центру. (Сновськ, 51 50 пн.ш. 32 сх.д)
3. Етап
практичний
Прийом «Картографічний практикум»
Завдання
для всіх груп.
1.
Позначте на контурній карті:
а) синім
кольором – паралель, що перетинає найглибше озеро світу.
б) зеленим –
паралель, що проходить через місто Київ.
в) синім –
будь-який меридіан, що перетинає Африку
г) жовтим –
найдовшу паралель.
д) червоним –
початковий меридіан.
2.
З іноземного риболовного судна, яке перебуває в Індійському океані на 10° пд.ш 60° сх.д., надійшов
сигнал про допомогу. Його почули радисти двох кораблів А і В.
·
Корабель А перебуває в точці 2° пн.ш. 50° сх.д.
·
Корабель В – 8° пд.ш. 65° сх д.
Яке
судно першим прийде на допомогу?
Позначте
всі точки на контурній карті.
4. Етап відпочивальник
Прийом
«Фізкультхвилинка»
Ми
пройшли великий шлях. Пропоную трохи
перепочити і зробити розминку.
Північна
широта – руки вгору, південна широта – руки вниз, західна довгота –руки
ліворуч, східна довгота – руки праворуч.
Почали:
ПН. Ш
ПД.Ш
ЗХ. Д.
СХ. Д
Ускладнимо
завдання.
ПН. Ш. ; СХ. Д.
ПД. Ш.; СХ. Д.
ПД. Ш.; ЗХ.Д
ПН. Ш. ; ЗХ.Д
5. Етап
проблемних запитань.
Прийом «Проблемне питання»
1. Чи є на
земній кулі паралель, якою можна здійснити найдовшу навколосвітню подорож? (екватор)
2. По 30 чи 60
меридіану мандрівка від полюса до полюса буде коротшою? ( однакові)
3. Чи існують
такі точки на планеті, з яких можна здійснити рух лише на південь або лише на
північ? (так, полюси)
4. визначте за
глобусом яка подорож є довшою:
а) за екватором чи за 30 паралеллю Північної
півкулі?(екватор)
б) за 20
паралеллю Північної півкулі чи за 20 паралеллю Південної півкулі? (однакові)
в) за меридіаном
0° довготи
чи 180°
довготи? ( однакові)
6. Етап
автопробіг «Україна – єдина країна».
Прийом «Картографічний практикум»
Досі
ми визначали географічні координати за картою півкуль, а тепер завдання
ускладнюється – працюємо з картою України.
-
Який масштаб цієї карти?
-
Чи видно тут екватор чи нульовий меридіан?
-
Як же тоді визначити географічні координати?
1. Визначте географічні координати міст
України.
Одеса
Львів
Суми
Харків
Черкаси
2. Визначте відстань
«Паралелі»
- Чернігів – Львів
«Меридіани»
- Чернігів – Харків
ІV. Підсумок
уроку
Прийом «Мікрофон»
Найцікавішими
завданнями були….
Найскладніші
завдання…..
Оцінювання
роботи учнів
V. Домашнє
завдання
Використовуючи
карти атласу, складіть подорож світом улюбленого героя з зазначенням
географічних координат
Додаткові
завдання
Визначити
об’єкти. Чим вони відомі?
1)
33°
пд.ш. 70° зх.д (Аконкагуа – найвища точка Південної Америки)
2)
60°
пд.ш. 70° зх.д. (протока Дрейка – найширша)
3) 43° пн.ш. 79° зх.д. (Ніагарський водоспад - найширший)
4)
25°
пд.ш. 54° зх.д. (водоспад Ігуасу- найбільша кількість
водоспадів 77)
5)
3°
пд.ш. 38°
сх.д. (Кіліманджаро – найвища точка Африки)
6)
37°
пн.ш. 139° сх.д. (влк. Фудзіяма – символ Японія)
7)
77°
пд.ш. 166° сх.д. (влк Еребус Антарктида)
8)
56°
пн.ш. 160° сх.д. (влк. Ключевська Сопка – найвищий діючий
вулкан)
9)
24°
пд.ш. 68° зх.д.( влк. Льюльяйльяко – найбільша кількість кратерів)
2.
Визначте географічні координати
Г.
Джомолунгма
м.
Лондон
м.
Кейптаун
оз.
Тітікака
«Паралелі»
|
1. Знайди скарб за координатами
|
14° пн.ш.
75° зх.д.
|
2. Телеграма. Страшна епідемія,
надішліть літак. Координати:
|
18° пд.ш.
110° сх.д.
|
3. Незвичні острови
|
Біля
узбережжя цього острова дістають перлини. Що це за острів? Координати: 8° пн.ш.
80° сх.д.
|
4. Водоспади
|
В
1896 року англійський мандрівник Девід Лівінгстон здійснив чудове відкриття в
точці 18° пд.ш.
26° сх.д.
Що це за відкриття?
|
5. Озера
|
Найглибше
озеро світу розташоване за кординатами: 53° пн.ш. 108° сх.д.
Яка його назва?
|
«Меридіани»
|
1. Знайди скарб за координатами
|
14° пн.ш.
65° сх.д.
|
2. Телеграма. Страшна епідемія,
надішліть літак. Координати:
|
15° пд.ш.
48° зх.д.
|
3. Незвичні острови
|
На
цьому острові водяться мишачі лемури. Довжина їхнього тіла – 13 см. . Що це
за острів? Координати: 19° пд.ш. 47° сх.д.
|
4. Водоспади
|
Найвищий
водоспад у світі. Його координати 6° пн.ш. 63° зх.д. Яка його назва?
|
5. Озера
|
Друге
за глибиною прісноводне озеро світу. Координати: 5° пд.ш. 30° сх.д.
|
Правила
визначення географічної широти
1. Знайти
географічний об’єкт на мапі.
2. Визначити, у
якому напрямку від екватора розташований цей об’єкт.
3. Визначити
паралель, на якій розташований цей об’єкт.
4. Записати
отриманий результат: …°
(північної чи південної) широти.

Правила
визначення географічної довготи
1. Знайти
географічний об’єкт на мапі.
2. Визначити, у
якому напрямку від нульового меридіана розташований цей об’єкт.
3. Визначити
меридіан, на якій розташований цей об’єкт.
4. Записати
отриманий результат: …°
(західної чи східної) довготи
Немає коментарів:
Дописати коментар